Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Lublin

Kluby | Sygnaliści

KLUB KOLEKCJONERA I KULTURY ŁOWIECKIEJ

 

Oddział Lubelski KKiKŁ powstał w 2011roku pod nazwą Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Województwa Lubelskiego. Zajmuje się kolekcjonowaniem przedmiotów, prasy, literatury i tp. z zakresu łowiectw, oraz kulturą łowiecką. Na przykład sympozja, odczyty, prelekcje w szkołach i na łonie natury, twórczość, plastyczna, muzyczna i literacka. Obecnie klub liczy 34 członków.

  • ANDRZEJ ALBIGOWSKI – Prezes
  • ANNA TROCHYM – Sekretarz
  • JANUSZ PIASECKI – Skarbnik

"NIGDY NIE ZAGAŚNIE" - SYGNALIŚCI NASZEGO OKRĘGU

Sygnały łowieckie grane na rogu lub sygnałówce mają wielowiekową tradycję w zakresie porozumiewania się w trakcie polowania myśliwych, ale są również nieodłącznym elementem ceremoniałów myśliwskich.

Dla kontynuowania tych tradycji, na początku lat osiemdziesiątych koledzy; K. Cichowski, A. Tyrawski, W. Kopron, H. Wójcicki, W. Pózia i S. Soborski junior, z pomocą kapelmistrza orkiestry policyjnej Pana Jabłońskiego, zainicjowali kursy dla sygnalistów oraz podjęli próbę tworzenie zespołu.

Propagowanie muzyki myśliwskiej, prowadzenie kursów sygnalistów wywołało zainteresowanie myśliwych w wyniku którego zawiązała się – w tym czasie jeszcze nieliczna – grupa myśliwych, która w zorganizowany sposób postanowiła kontynuować swoje muzyczno-łowieckie hobby. Grupa ta była zalążkiem dla do powstałego przy przy ZO PZŁ w 2001 roku reprezentacyjnego zespołu sygnalistów pod zawołaniem „NIGDY NIE ZAGAŚNIE”, który liczył 12 członków.

Przez lata zespół opuścili – ze względu na inne czynności związane z łowiectwem – kol. Karol Cichowski – obecnie członek kapituły odznaczeń PZŁ w Warszawie, kol. Henryk Chwaliński – członek naczelnej komisji rewizyjnej PZŁ, kol. Witold Kopron – członek NRŁ i inni.

Niektórzy z kolegów odeszli z powodu obowiązków zawodowych które nie pozwalały na większe zaangażowanie w życie zespołu, i tak przez lata zmieniał on swój skład osobowy, by w obecnej chwili składać się z Kolegów:

DYONIZY SADURSKI

kierownik zespołu, członek Koła Łowieckiego nr 91 Azotrop w Puławach, jeden z założycieli zespołu, z wykształcenia inż. rolnictwa, absolwent UP w Lublinie, miłośnik sygnalistki i łowiectwa, szczęśliwy mąż i ojciec. Zaraził łowiecką pasją swojego syna, który kontynuuje rodzinną tradycję. Jest członkiem komisji kultury, tradycji i etyki łowieckiej przy ORŁ w Lublinie.

KRZYSZTOF KOSIK

członek Koła Łowieckiego nr 47 Bekas w Opolu Lubelskim, z wykształcenia pedagog, z zamiłowania sygnalista, myśliwy i kynolog a prywatnie szczęśliwy mąż, ojciec i dziadek.

HUBERT GIZA

członek Koła Łowieckiego nr 47 Bekas w Opolu Lubelskim, z wykształcenia leśnik, a z zamiłowania sygnalista i myśliwy.

JACEK ŚMICH

członek Koła Łowieckiego nr 91 Azotrop w Puławach, z wykształcenia leśnik, a z zamiłowania myśliwy i sygnalista.

MICHAŁ BARTNIK

od młodych lat pasjonat kultury i tradycji łowieckich, trzecie pokolenie w Lubelskim Towarzystwie Myśliwskim Kole Łowieckim nr 9 w Lublinie. Swoją pasją zaraził już niejedną osobą, miedzy innymi swoją żonę, z którą wspólnie kontynuują i rozwijają tradycję łowieckie. Jego pasją jest kynologia łowiecka oraz muzyka myśliwska. Swoją przygodę z sygnalistką zapoczątkował w roku 2017.

LUDOMIR MINICKI

członek zespołu od początku jego istnienia. Zaczynał grać w zespole nie będąc jeszcze członkiem PZŁ, z wykształcenia pedagog, a zawodowo funkcjonariusz SW. Z zamiłowania sygnalista, myśliwy i sympatyk kynologii. Członek okręgowych komisji problemowych aktywnie działający w ramach tradycji i zwyczajów łowieckich. W zespole pełniący rolę rzecznika.

MICHAŁ KOWALIK

najmłodszy członek Zespołu Sygnalistów Myśliwskich pod zawołaniem „Nigdy Nie Zagaśnie”. Kolega Michał ma 17 lat, uczęszcza do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lublinie. Przygodę z sygnalistyką myśliwską rozpoczął blisko przed rokiem, a od pół roku jest członkiem zespołu. Pasją do łowiectwa, tradycji i zwyczajów łowieckich zaraził go jego ojciec Waldemar Kowalik, polujący w Kole Łowieckim nr 38 Bór w Niemcach. Pomimo krótkiego stażu w zespole, wniósł do zespołu powiew młodości i zastrzyk pozytywnej energii.

Zespół w obecnym składzie intensywnie pracuje i udziela się w czasie organizacji wszelkich jubileuszy Kół Łowieckich nie tylko naszego okręgu. W ostatnim okresie brał udział w konkursach sygnałów i muzyki myśliwskiej, odnotowując sukces na VII Śląskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej – Koszęcin 2017, zajmując pierwszą lokatę w klasie A, czyli mistrzowskiej.

Obecnie zespół systematycznie spotyka się na próbach i przygotowuje się do nowego sezonu, w którym zamierza wziąć udział w kolejnych przeglądach zespołów sygnalistów myśliwskich. Zespół w ramach swojej działalności uświetnia również uroczyste polowania organizowane w kołach łowieckich

Jednocześnie zachęca do współpracy Kolegów, jak i Koleżanki zainteresowane grą na rogu myśliwskim. .

Osoby zainteresowane współpracą z zespołem, bądź zaproszeniem zespołu
proszone są o kontakt z kol. Dionizym Sadurskim – 661 601 026, lub z kol. Ludomirem Minickim – 600 167 288.


ZDJĘCIA ARCHIWALNE