Koło Łowieckie Nr 12 „Szóstak” z siedzibą w Lublinie powstało w 1956 roku.
Adres korespondencyjny koła: 20-058 Lublin, ul Junoszy 14/11.
prezes – Wojciech Eminowicz,
łowczy- Sławomir Leśniewski,
skarbnik – Henryk Cybula,
sekretarz – Mieczysław Augustowski,
członek zarządu – Piotr Kowalski. funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej pełni Waldemar Krysa.
Na koniec 2006 roku koło liczyło 56 członków oraz 4 stażystów.
Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie, jeden o powierzchni 8840 ha w obszarze administracyjnym okręgu Biała Podlaska, drugi o powierzchni 7556 ha na terenie okręgu Chełm.
Większy obwód jest obwodem polnym, z niewielkim zalesieniem w granicach 10 % powierzchni. Na obwodzie znajduje się zbiornik retencyjny Zahajki z 220 ha lustra wody oraz trzy rzeczki: Zielawa, Żylawa i Krynica. Wybudowanych jest tutaj 45 ambon, 6 dużych karmisk i 12 paśników. Na terenie obwodu występuje jeleń, dzik i sarna. Stan zwierzyny drobnej jest bardzo słaby.
Mniejszy obwód ma typowo polny charakter, w którym udział lasu wynosi około 1% powierzchni. Przez obwód przepływa rzeczka Świnka, w jej początkowym biegu, oraz rzeczka Mogilanka. Jest tutaj 6 ambon oraz 10 paśników. Z uwagi na polny charakter obwodu, występuje tu głównie zwierzyna drobna z dobrym stanem bażanta, dzięki systematycznemu zasilaniu łowisk. Stan zająca i kuropatwy należy ocenić jako mierny. Ze zwierzyny grubej występuje sarna.
Koło zatrudnia dwóch strażników, po jednym na każdym obwodzie.
Na terenie obwodu oznaczonego nr 64 (okręg Biała Podlaska) koło posiada działkę o powierzchni 0,5 ha, na której znajduje się gospodarstwo łowieckie. Gospodarstwo jest miejscem spotkań i bazą niezbędną do codziennej działalności łowieckiej. Gospodarstwo powstawało sukcesywnie, wysiłkiem członków koła. W kolejnych latach wybudowano:
piętrowy budynek, w którym znajduje się 6 pokoi umożliwiający nocleg 22 osobom, świetlica tworząca możliwość odbywania zebrań, kuchnia oraz piwnice;
budynek stodoły z magazynem na pasze oraz warsztat z wyposażeniem do wykonywania niezbędnych prac gospodarskich;
wolierę do odchowu bażantów i kuropatw. Woliera o powierzchni 600 m2 wraz z budynkiem gospodarczym o powierzchni 45 m2 pozwalają odchować od 200 do 300 bażantów rocznie, które potem są wpuszczane do łowiska. Doświadczenie oraz dobra opieka powodują, że upadki mieszczą się w granicach ok. 3-4 % .
W 2004 roku woliera została przebudowana. Tym samym stworzono jedne z najlepszych warunków w województwie lubelskim do hodowli i przetrzymywania bażantów;
specjalną konstrukcję wyciągową do wieszania i studzenia zwierzyny oraz izolowane termicznie pomieszczenie, stojące obok, służące do nawet kilkudniowego przetrzymywania upolowanej zwierzyny;
wiatę stalową o powierzchni 60 m2, umożliwiającą składowanie materiałów na budowę urządzeń łowieckich, a także sprzętu stanowiącego własność myśliwych;
kapliczkę św. Huberta, którą uroczyście poświęcono w obecności miejscowej ludności. Kapliczka wraz ze znajdującą się na niej płaskorzeźbą jest umieszczona w albumie, wydanym przez samorząd powiatu, ilustrującym historię i ciekawostki ziemi Parczewskiej. W 2006 roku zmieniono dach kapliczki;
pamiątkowy kamień znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie kapliczki. Kamień i wykuty w nim napis stanowią hołd złożony zmarłym członkom koła. Poświęcenie kamienia nastąpiło w dniu uroczystości jubileuszu 50-lecia koła. Otoczenie kapliczki i kamienia zostało w 2006 roku gruntownie zmienione poprzez liczne nasadzenia krzewów i iglaków.
Koło uprawia 3 ha użytków rolnych, pozyskując pasze na zimowe dokarmianie zwierzyny.
Koło prowadzi własną kronikę, która w 1995 roku zdobyła zaszczytne I miejsce w konkursie zorganizowanym przez WRŁ w Lublinie.
W 2006 roku, z inicjatywy członków koła, ufundowany został sztandar, którego koszt w całości pokryli członkowie i stażyści koła.
Poświęcenie sztandaru nastąpiło w trakcie uroczystości obchodów 50-lecia koła w dniu 23 września 2006 roku.
W 1988 roku koło „Szóstak” zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, a w 2006 roku, w uznaniu prowadzonej działalności, przyznano kołu najwyższe odznaczenie łowieckie – ZŁOM.
Zdjęcia : J.B. Kozyra
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) BEZ ZGODY właściciela i administratora strony. Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.